Home Tourism

Mexico at the 1996 Summer Olympics

Mexico at the 1996 Summer OlympicsDescription : Mexico competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.In its fifth Olympic archery competition, Mexico entered three competitors. José Anchondo was the most successful, winning two matches before losing his third.Women's Individual Competition:Men's Individual Competition:Men's 5,000 metresMen's MarathonMen's 50 km WalkWomen's MarathonWomen's 10 km WalkMen's Individual Time TrialMen's Points RaceMen's Flyweight (– 48 kg)Men's Flyweight (– 51 kg)Men's Bantam... Page:m

Mexico at the Olympic Games

Flag of Mexico
IOC code MEX
NOCMexican Olympic Committee
Websitewww.com.org.mx (Spanish)
At the 1996 Summer Olympics in Atlanta
Competitors97 in 19 sports
Flag bearerNancy Contreras
Medals
Rank: 71
Gold
0
Silver
0
Bronze
1
Total
1
Olympic history (summary)
Summer Games
  • 1896
  • 1900
  • 1904
  • 1908
  • 1912
  • 1920
  • 1924
  • 1928
  • 1932
  • 1936
  • 1948
  • 1952
  • 1956
  • 1960
  • 1964
  • 1968
  • 1972
  • 1976
  • 1980
  • 1984
  • 1988
  • 1992
  • 1996
  • 2000
  • 2004
  • 2008
  • 2012
  • 2016
Winter Games
  • 1924
  • 1928
  • 1932–1980
  • 1984
  • 1988
  • 1992
  • 1994
  • 1998
  • 2002
  • 2006
  • 2010
  • 2014

Mexico competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.

Medalists

Bronze medal.svg Bronze

  • Bernardo Segura — Athletics, Men's 20 km Walk

Results by event

Archery

In its fifth Olympic archery competition, Mexico entered three competitors. José Anchondo was the most successful, winning two matches before losing his third.

Women's Individual Competition:

  • Marisol Breton – Round of 32 → 18th place (1-1)

Men's Individual Competition:

  • Jose Anchondo – Round of 16 → 16th place (2-1)
  • Adolfo Gonzalez – Round of 64 → 51st place (0-1)

Athletics

Men's 5,000 metres

  • Armando Quintanilla
  • Qualification — did not start (→ did not advance)

Men's Marathon

  • Germán Silva – 2:14.29 (→ 6th place)
  • Benjamín Paredes – 2:14.55 (→ 8th place)
  • Dionicio Cerón – 2:16.48 (→ 15th place)

Men's 50 km Walk

  • Ignacio Zamudio — 3:46:07 (→ 6th place)
  • Daniel García — 3:50:05 (→ 9th place)
  • Germán Sánchez — 3:57:47 (→ 18th place)

Women's Marathon

  • María del Carmen Díaz – 2:37.14 (→ 33rd place)
  • Guadaloupe Loma – 2:41.56 (→ 43rd place)
  • Adriana Fernandez – 2:44.23 (→ 51st place)

Women's 10 km Walk

  • Graciela Mendoza – 45:13 (→ 18th place)

Cycling

Road Competition

Men's Individual Time Trial

  • Jesus Zarate
  • Final — 1:11:42 (→ 30th place)

Track Competition

Men's Points Race

  • Marco Zaragoza
  • Final — did not finish (→ no ranking)

Boxing

Men's Flyweight (– 48 kg)

  • Jesús Martínez
  • First Round — Defeated Biki Sapok (Malaysia), 15-4
  • Second Round — Lost to La Paene Masara (Indonesia), 1-8

Men's Flyweight (– 51 kg)

  • Martin Castillo
  • First Round — Lost to Zoltan Lunka (Germany), 7-13

Men's Bantamweight (– 54 kg)

  • Samuel Álvarez
  • First Round — Lost to George Olteanu (Romania), referee stopped contest in third round

Men's Lightweight (– 60 kg)

  • Francisco Martínez
  • First Round — Lost to Michael Strange (Canada), 1-15

Men's Light Welterweight (– 63,5 kg)

  • Carlos Martínez
  • First Round — Lost to Bolat Niyazymbetov (Kazakhstan), 3-25

Men's Welterweight (– 67 kg)

  • Jesús Flores
  • First Round — Lost to Abdul Rasheed (Pakistan), 7-12

Men's Middleweight (– 75 kg)

  • Juan Pablo Lopez
  • First Round — Lost to Zsolt Erdel (Hungary), referee stopped contest in third round (01:38)

Men's Light Heavyweight (– 81 kg)

  • Julio González
  • First Round — Lost to Vassili Jirov (Kazakhstan), referee stopped contest in second round

Diving

Men's 3m Springboard

  • Fernando Platas
  • Preliminary Heat — 382.83
  • Semi Final — 217.62
  • Final — 402.36 (→ 8th place)
  • Joël Rodríguez
  • Preliminary Heat — 296.91 (→ did not advance, 30th place)

Men's 10m Platform

  • Fernando Platas
  • Alberto Acosta

Women's 3m Springboard

  • María Alcalá
  • Preliminary Heat — 257.01
  • Semi Final — 193.62 (→ did not advance, 13th place)
  • Maria Elena Romero
  • Preliminary Heat — 252.84
  • Semi Final — 187.35 (→ did not advance, 17th place)

Women's 10m Platform

  • María Alcalá

Modern pentathlon

Men's Individual Competition:

  • Sergio Salazar – 5387 pts (→ 9th place)
  • Horacio de la Vega – 5182 pts (→ 23rd place)

Swimming

Men's 100m Backstroke

  • Carlos Arena
  • Heat – 57.40 (→ did not advance, 30th place)

Men's 200m Backstroke

  • Carlos Arena
  • Heat – 2:05.96 (→ did not advance, 30th place)

Men's 100m Butterfly

  • Jesús González
  • Heat – 54.94 (→ did not advance, 29th place)

Tennis

Men's Singles Competition:

  • Oscar Ortiz
  • First round — Defeated Dinu Pescariu (Romania) 6-2, 6-2
  • Second round — Lost to Andrea Gaudenzi (Italy) 1-6, 6-7
  • Alejandro Hernandez
  • First round — Lost to Christian Ruud (Norway) 3-6, 6-2, 6-8
Copyright 2008-2017 www.21pw.com