Home Tourism

Germany at the 1936 Summer Olympics

Germany at the 1936 Summer OlympicsDescription : Nazi Germany was the host nation and top medal recipient for the 1936 Summer Olympics in Berlin. 433 competitors, 389 men and 44 women, took part in 143 events in 22 sports.Twelve cyclists, all men, represented Germany in 1936.16 fencers, 13 men and 3 women, represented Germany in 1936.Three male pentathletes represented Germany in 1936, with Gotthard Handrick winning gold.Nine shooters represented Germany in 1936. In the 25 m pistol event Cornelius van Oyen won gold and Heinrich Hax won silver. Page:g228

Germany at the Olympic Games

Flag of Germany in 1936
IOC code GER
NOCGerman Olympic Sports Confederation
Websitewww.dosb.de (German) (English) (French)
At the 1936 Summer Olympics in Berlin
Competitors433 (389 men and 44 women) in 22 sports
Flag bearerHans Fritsch
Medals
Rank: 1
Gold
33
Silver
26
Bronze
30
Total
89
Olympic history (summary)
Summer Games
  • 1896
  • 1900
  • 1904
  • 1908
  • 1912
  • 1920
  • 1924
  • 1928
  • 1932
  • 1936
  • 1948
  • 1952
  • 1956–1988
  • 1992
  • 1996
  • 2000
  • 2004
  • 2008
  • 2012
  • 2016
Winter Games
  • 1928
  • 1932
  • 1936
  • 1948
  • 1952
  • 1956–1988
  • 1992
  • 1994
  • 1998
  • 2002
  • 2006
  • 2010
  • 2014
Intercalated Games
1906
Other related appearances
Unified Team of Germany (1956–1964)
West Germany (1968–1988)
East Germany (1968–1988)
Saar (1952)

Nazi Germany was the host nation and top medal recipient for the 1936 Summer Olympics in Berlin. 433 competitors, 389 men and 44 women, took part in 143 events in 22 sports.

Medalists

Gold medal.svg Gold

  • Hans Woellke — Athletics, Men's Shot Put
  • Karl Hein — Athletics, Men's Hammer Throw
  • Gerhard Stöck — Athletics, Men's Javelin Throw
  • Gisela Mauermayer — Athletics, Women's Discus Throw
  • Tilly Fleischer — Athletics, Women's Javelin Throw
  • Willi Kaiser — Boxing, Men's Flyweight
  • Herbert Runge — Boxing, Men's Heavyweight
  • Ernst Krebs — Canoeing, Men's K1 10,000m Kayak Singles
  • Ludwig Landen and Paul Wevers — Canoeing, Men's K2 10,000m Kayak Pairs
  • Toni Merkens — Cycling, Men's 1000m Sprint (Scratch)
  • Ernst Ihbe and Carl Lorenz — Cycling, Men's 2000m Tandem
  • Ludwig Stubbendorf — Equestrian, Three-Day Event Individual
  • Rolf Lippert, Ludwig Stubbendorf, and Konrad Freiherr von Wangenheim — Equestrian, Three-Day Event Team
  • Kurt Hasse — Equestrian, Jumping Individual
  • Heinz Brandt, Kurt Hasse, and Marten von Barnekow — Equestrian, Jumping Team
  • Heinz Pollay — Equestrian, Dressage Individual
  • Friedrich Gerhard, Heinz Pollay, and Hermann von Oppeln-Bronikowski — Equestrian, Dressage Team
  • Alfred Schwarzmann — Gymnastics, Men's All-Around Individual
  • Konrad Frey — Gymnastics, Men's Parallel Bars
  • Alfred Schwarzmann — Gymnastics, Men's Long Horse Vault
  • Konrad Frey — Gymnastics, Men's Pommeled Horse
  • Franz Beckert, Konrad Frey, Alfred Schwarzmann, Willi Stadel, Walter Steffens, and Matthias Volz — Gymnastics, Men's Team Combined Exercises
  • Anita Bärwirth, Erna Bürger, Isolde Frölian, Friedl Iby, Trudi Meyer, Paula Pöhlsen, Julie Schmitt, and Käthe Sohnemann — Gymnastics, Women's Team Combined Exercises
  • Willy Bandholz, Wilhelm Baumann, Helmut Berthold, Helmut Braselmann, Wilhelm Brinkmann, Georg Dascher, Kurt Dossin, Fritz Fromm, Hermann Hansen, Erich Herrmann, Heinrich Keimig, Hans Keiter, Alfred Klingler, Arthur Knautz, Heinz Körvers, Karl Kreutzberg, Wilhelm Müller, Günther Ortmann, Edgar Reinhardt, Fritz Spengler, Rudolf Stahl, and Hans Theilig — Handball, Men's Team Competition
  • Gotthard Handrick — Modern Pentathlon, Men's Individual Competition
  • Gustav Schäfer — Rowing, Men's Single Sculls
  • Willi Eichhorn and Hugo Strauß — Rowing, Men's Coxless Pairs
  • Herbert Adamski, Dieter Arend and Gerhard Gustmann — Rowing, Men's Coxed Pairs
  • Rudolf Eckstein, Martin Karl, Willi Menne, and Toni Rom — Rowing, Men's Coxless Fours
  • Fritz Bauer, Ernst Gaber, Hans Maier, Paul Söllner, and Walter Volle — Rowing, Men's Coxed Fours
  • Peter Bischoff and Hans-Joachim Weise — Sailing, Men's Star
  • Cornelius van Oyen — Shooting, Men's Rapid-Fire Pistol
  • Josef Manger — Weightlifting, Men's Heavyweight

Silver medal.svg Silver

  • Lutz Long — Athletics, Men's Long Jump
  • Erwin Blask — Athletics, Men's Hammer Throw
  • Anni Steuer — Athletics, Women's 80m Hurdles
  • Luise Krüger — Athletics, Women's Javelin Throw
  • Michael Murach — Boxing, Men's Welterweight
  • Richard Vogt — Boxing, Men's Light Heavyweight
  • Helmut Cämmerer — Canoeing, Men's K1 1000m Kayak Singles
  • Fritz Bondroit and Ewald Tilker — Canoeing, Men's K2 1000m Kayak Pairs
  • Erich Hanisch and Willi Horn — Canoeing, Men's F2 10,000m Folding Kayak Pairs
  • Friedrich Gerhard — Equestrian, Dressage Individual
  • Helene Mayer — Fencing, Women's Foil Individual
  • Konrad Frey — Gymnastics, Men's Horizontal Bar
  • Hermann auf der Heide, Ludwig Beisiegel, Erich Cuntz, Karl Dröse, Alfred Gerdes, Werner Hamel, Harald Huffmann, Erwin Keller, Herbert Kemmer, Werner Kubitzki, Paul Mehlitz, Carl Menke, Fritz Messner, Detlef Okrent, Heinrich Peter, Heinz Raack, Carl Ruck, Hans Scherbart, Heinz Schmalix, Tito Warnholtz, Kurt Weiß, and Erich Zander — Field Hockey, Men's Team Competition
  • Willi Kaidel and Joachim Pirsch — Rowing, Men's Double Sculls
  • Werner Krogmann — Sailing, Men's Monotype Class
  • Heinz Hax — Shooting, Men's Rapid-Fire Pistol
  • Erich Krempel — Shooting, Men's Free Pistol
  • Erwin Sietas — Swimming, Men's 200m Breaststroke
  • Martha Genenger — Swimming, Women's 200m Breaststroke
  • Gisela Arendt, Ruth Halbsguth, Leni Lohmar, and Inge Schmitz — Swimming, Women's 4x100m Freestyle Relay
  • Paul Klingenburg, Bernhard Baier, Fritz Gunst, Gustav Schürger, Josef Hauser, Alfred Kienzle, Hans Schulze, Helmuth Schwenn, Hans Schneider, Heinrich Krug and Fritz Stolze — Water Polo, Men's Team Competition
  • Rudolf Ismayr — Weightlifting, Men's Middleweight
  • Eugen Deutsch — Weightlifting, Men's Light Heavyweight
  • Fritz Schäfer — Wrestling, Men's Greco-Roman Welterweight
  • Ludwig Schweickert — Wrestling, Men's Greco-Roman Middleweight
  • Wolfgang Ehrl — Wrestling, Men's Freestyle Lightweight

Bronze medal.svg Bronze

  • Alfred Dompert — Athletics, Men's 3000m Steeplechase
  • Erich Borchmeyer, Erwin Gillmeister, Gerd Hornberger, and Wilhelm Leichum — Athletics, Men's 4x100m Relay
  • Helmut Hamann, Rudolf Harbig, Harry Voigt, and Friedrich von Stülpnagel — Athletics, Men's 4x400m Relay
  • Gerhard Stöck — Athletics, Men's Shot Put
  • Käthe Krauß — Athletics, Women's 100 metres
  • Elfriede Kaun — Athletics, Women's High Jump
  • Paula Mollenhauer — Athletics, Women's Discus Throw
  • Josef Miner — Boxing, Men's Featherweight
  • Xaver Hörmann — Canoeing, Men's F1 10,000m Folding Kayak Singles
  • Erich Koschik — Canoeing, Men's C1 1000m Canadian Singles
  • Rudolf Karsch — Cycling, Men's 1000m Time Trial
  • Hermann Stork — Diving, Men's Platform
  • Käthe Köhler — Diving, Women's Platform
  • Otto Adam, Erwin Casmir, Julius Eisenecker, August Heim, Siegried Lerdon, and Stefan Rosenbauer — Fencing, Men's Foil Team Competition
  • Erwin Casmir, Julius Eisenecker, Hans Esser, August Heim, Hans Jörger, and Richard Wahl — Fencing, Men's Sabre Team Competition
  • Konrad Frey — Gymnastics, Men's All-Around Individual
  • Alfred Schwarzmann — Gymnastics, Men's Horizontal Bar
  • Alfred Schwarzmann — Gymnastics, Men's Parallel Bars
  • Matthias Volz — Gymnastics, Men's Long Horse Vault
  • Matthias Volz — Gymnastics, Men's Rings
  • Konrad Frey — Gymnastics, Men's Floor Exercises
  • Hans-Joachim Hannemann, Heinz Kaufmann, Hans Kuschke, Werner Loeckle, Wilhelm Mahlow, Helmut Radach, Alfred Rieck, Herbert Schmidt, and Gerd Völs — Rowing, Men's Eights
  • Fritz Bischoff, Hans Howaldt, Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, Eduard Mohr, Felix Scheder-Bieschin, and Otto Wachs — Sailing, 8 Meter Class
  • Gisela Arendt — Swimming, Women's 100m Freestyle
  • Karl Jansen — Weightlifting, Men's Lightweight
  • Adolf Wagner — Weightlifting, Men's Middleweight
  • Jakob Brendel — Wrestling, Men's Greco-Roman Bantamweight
  • Kurt Hornfischer — Wrestling, Men's Greco-Roman Heavyweight
  • Johannes Herbert — Wrestling, Men's Freestyle Bantamweight
  • Erich Siebert — Wrestling, Men's Freestyle Light Heavyweight

Athletics

Main article: Athletics at the 1936 Summer Olympics

Basketball

Main article: Basketball at the 1936 Summer Olympics

Boxing

Main article: Boxing at the 1936 Summer Olympics

Canoeing

Main article: Canoeing at the 1936 Summer Olympics

Cycling

Main article: Cycling at the 1936 Summer Olympics

Twelve cyclists, all men, represented Germany in 1936.

Individual road race
  • Fritz Scheller
  • Willi Meurer
  • Fritz Ruland
  • Emil Schöpflin
Team road race
  • Fritz Scheller
  • Willi Meurer
  • Fritz Ruland
  • Emil Schöpflin
Sprint
  • Toni Merkens
Time trial
  • Rudolf Karsch
Tandem
  • Ernst Ihbe
  • Carl Lorenz
Team pursuit
  • Erich Arndt
  • Heinz Hasselberg
  • Heiner Hoffmann
  • Karl Klöckner

Diving

Main article: Diving at the 1936 Summer Olympics

Equestrian

Main article: Equestrian at the 1936 Summer Olympics

Fencing

Main article: Fencing at the 1936 Summer Olympics

16 fencers, 13 men and 3 women, represented Germany in 1936.

Men's foil
  • Erwin Casmir
  • Julius Eisenecker
  • August Heim
Men's team foil
  • Siegfried Lerdon, August Heim, Julius Eisenecker, Erwin Casmir, Stefan Rosenbauer, Otto Adam
Men's épée
  • Siegfried Lerdon
  • Ernst Röthig
  • Otto Schröder
Men's team épée
  • Siegfried Lerdon, Sepp Uhlmann, Hans Esser, Eugen Geiwitz, Ernst Röthig, Otto Schröder
Men's sabre
  • Richard Wahl
  • August Heim
Men's team sabre
  • Richard Wahl, Julius Eisenecker, Erwin Casmir, August Heim, Hans Esser, Hans-Georg Jörger
Women's foil
  • Helene Mayer
  • Hedwig Haß
  • Olga Oelkers

Field hockey

Main article: Field hockey at the 1936 Summer Olympics

Football

Main article: Football at the 1936 Summer Olympics

Gymnastics

Main article: Gymnastics at the 1936 Summer Olympics

Handball

Main article: Handball at the 1936 Summer Olympics

Modern pentathlon

Main article: Modern pentathlon at the 1936 Summer Olympics

Three male pentathletes represented Germany in 1936, with Gotthard Handrick winning gold.

  • Gotthard Handrick
  • Hermann Lemp
  • Herbert Bramfeld

Polo

Main article: Polo at the 1936 Summer Olympics

Rowing

Main article: Rowing at the 1936 Summer Olympics

Sailing

Main article: Sailing at the 1936 Summer Olympics

Shooting

Main article: Shooting at the 1936 Summer Olympics

Nine shooters represented Germany in 1936. In the 25 m pistol event Cornelius van Oyen won gold and Heinrich Hax won silver.

25 m rapid fire pistol
  • Cornelius van Oyen
  • Heinrich Hax
  • Georg Dern
50 m pistol
  • Erich Krempel
  • Paul Wehner
  • Emil Martin
50 m rifle, prone
  • Johann Schulz
  • Erich Hotopf
  • Arran Hoffmann

Swimming

Main article: Swimming at the 1936 Summer Olympics

Water polo

Main article: Water polo at the 1936 Summer Olympics

Weightlifting

Main article: Weightlifting at the 1936 Summer Olympics

Wrestling

Main article: Wrestling at the 1936 Summer Olympics

Art competitions

Main article: Art competitions at the 1936 Summer Olympics
Copyright 2008-2018 www.21pw.com